Szegedi Sándor polgármester számára továbbra is csak a Gödpártiság vállalható

Sikeres gödi testület Göd sikeres négy éve

A rendszerváltás óta eltelt időszak legsikeresebb testületének nevezte a- négyéves ciklusát most befejező képviselő-testületet Szegedi Sándor, Göd polgármestere. A siker titkának elsősorban azt tartja, hogy a városatyákat nem politikai szempontok; hanem a település érdekei vezérelték, és a testület élén nem valamelyik párthoz kötődő, hanem független polgármester állt. Az önkormányzatnak az eltelt négy év alatt elért eredményeit Szegedi Sándor polgármester foglalta össze, vázolva a következő ciklus feladatait is.

- A lehetőséget megragadva, először is szeretném megköszönni azt a bizalmat, amelynek eredményeként 1998-tól polgármestere lehettem Gödnek. Miután az előző ciklusban alpolgármesterként tevékenykedtem, négy évvel ezelőtt olyan testület élére kerülhettem, amelyet a rendszerváltás óta eltelt időszak legsikeresebb képviselőtestületének tartok. Sikere annak tudható be, hogy tagjait nem politikai indítékok, hanem a település érdekei vezérelték, a város előrehaladását; az itt élőkről való gondoskodást tartották szem előtt. Bizonyára ezt is értékelte az a több mint ezerötszáz gödi polgár is, akik ajánlószelvényükkel, bizalmukkal napjainkban újfent megtiszteltek, melyet ezúton is köszönök.

Sikeres, kiszámítható gazdálkodás

- Ebben a négy évben elismerésre méltó eredmény volt, ha egy önkormányzat megőrizte fizetőképességét. Ez Gödön sikerült. A gazdálkodás kiszámíthatóságát és helyes irányát jelzi, hogy amíg kilencvennyolc végén tízmilliós nagyságrendű pénzeszközzel rendelkeztünk, most az önkormányzatnak értékpapírokban, bankoknál lekötött összegekben összesen mintegy négyszázmillió forintja van, e mellett pedig folyószámláján százharmincmillió forint található. A város költségvetése négy éve még hétszáznyolcvanmillió körül volt, most kétmilliárd hatszázmillió. Természetesen, ahhoz, hogy az önkormányzat gazdálkodása pozitív irányba mozduljon el, népszerűtlen intézkedéseket is kellett tenni. Például, be kellett vezetni az ingatlanadót, amelynek elsődleges célja éppen az volt, hogy tervezhető, legyen a bevétel. Ugyanakkor szerepet játszott benne az is, hogy mivel közösen használjuk a város infrastruktúráját, szolgáltatásait, a terhekből is részt kell vállalnunk. Az önkormányzat adóbevételei négy éve nem érték el a hetvenötmillió forintot, most kétszáznegyvenmilliót tesznek ki. Ebből, hogy érzékelhető legyen, az ingatlanadó harmincmillió forint. Az önkormányzat gazdálkodását vizsgálta az Állami Számvevőszék is. A négy évre kiterjedő vizsgálat megállapította, hogy az önkormányzat gazdálkodása megfelel a törvényi előírásoknak, és ami nagyon fontos, a vizsgált időszakban jelentős mértékben nőtt az önkormányzat vagyona.

Megvalósult beruházások

- A kiszámítható gazdálkodás, a nyugodt politikai légkör és az összehangolt testületi munka eredményeként nagyon sok mindent sikerült megvalósítanunk. A teljesség igénye nélkül, néhányat feltétlenül még kell említeni, mivel alapvetőén befolyásolták a lakosság életét; életminőségét: Ebben az időszakban kapott városi rangot Göd, és lehetőségeinkhez képest; ehhez méltóvá próbáltuk tenni intézményeinket. Felújítottuk a Lenkei utcai óvodát, megtörtént mindkét orvosi rendelő teljes rekonstrukciója, bővítettük a Németh László Általános Iskolát, megkezdtük a Huzella Tivadar Általános Iskola bővítését is, amelynek új szárnyát októberben adjuk át, az iskolánál tornacsarnok épült, belső felújítás történt a József Attila Művelődési Házban, és megtörtént a városháza, a polgármesteri hivatal felújítása és bővítése is. A város fejlődése szempontjából nagy jelentősége volt annak, hogy megvalósult a közvilágítás teljes korszerűsítése, a belvízrendezési program keretében, Göd-felsőn, a legveszélyeztetettebb helyeken, megoldódott a belvíz elvezetése. A szolgáltatás színvonalát, a választékot növelte a Penny Market megépülése, majd a vele szemben létesült szolgáltatóház. Épül a kábeltévé-hálózat, s hogy befejezése késik, az a beruházó és nem az önkormányzat hibája. A városnak viszont sikerült visszaszereznie a melegvizű strandját, ahol több fejlesztést is elvégzett, és elindította a termálvíz ásványvízzé, majd gyógyvízzé minősítésének folyamatát, amely száz százalékos eredménnyel zárult: Az év egyik legfontosabb beruházás a mintegy tizennégy kilométer hosszú csatornahálózat megépítése, amelyhez többszöri próbálkozás után, pályázat útján sikerült támogatást nyerni. A sok ingatlan becsatlakozását lehetővé tevő szennyvízcsatorna átadása októberben megtörténik, a fennmaradó, még csatornázatlan területre pedig pályázatot nyújt be az önkormányzat még ebben az évben.

 Huzella Tivadar Általános Iskola bővítése

 1999 - Rákóczi út

Változó, szépülő városkép

- Az utóbbi években folyamatosan változott Göd képe, miközben megőrizte kertvárosi jellegét. Ezt a nagy ipari beruházás, a Samsung-gyár megépítése sem befolyásolta, mivel az az ipari negyedben létesült. Egyébként jelenleg már mintegy kétszáz gödinek ad munkát. A strand mellett lakópark épül, és út készül magához a strandhoz is. Erőnkhöz mérten igyekeztünk útjainkat is rendbe hozni, korszerűsíteni, s ha ezzel nem is lehetünk elégedettek, a regionális kerékpárút gödi szakaszával együtt négy-öt kilométer hosszban építettünk utat. A kezdetben vitát kiváltó golfpálya és szálloda együttese nemsokára elkészül, és feltétlenül növelni fogja a város vonzerejét. Megszépült a Feneketlen tó is az elmúlt időszakban, és jó döntésnek bizonyult, hogy a Gödi Horgászegyesülettel kötöttünk megállapodást a Szakáts-kert hasznosítására. Két tóból álló tórendszer és kellemes szabadidőpark várja ott majd a gödieket. Három parkolót is kiépítettünk a közelmúltban, egyet a Kossuth téren, egyet a művelődési ház előtt; egyet pedig az alsógödi vasút állomásnál. Fontosnak tartam, hogy elkészültek a tervek mind a Duna-parti sétány megépítéséhez, mind pedig a Kincsem épület felújításához; és mint ismert, ez utóbbi támogatására már pályázatot is benyújtottunk.

 Kolozsvári út

 OVIT lakópark

 Pólus Palace Hotel

Sok millió, támogatásra

- A szociális ellátás keretében százmilliót meghaladó összeggel támogatja az önkormányzat a területi gondozási központot, illetve a családsegítő szolgálatot, a gyermekjóléti szolgálatot, az idősek napközi otthonát, a hajléktalanszálló működését, a házi betegellátást. Úgy gondolom, sokat tettűnk annak érdekében, hogy a rászorulók minél szélesebb körének segítsünk életkörülményéié jobbá tételében. Komoly eredménynek tartom, hogy két éve már logopédiai szakszolgálat is működik a városban. Hasonlóan fontos, hogy sportolási lehetőséget is biztosítsunk a gödieknek. A Gödi Sport egyesület tíz szakosztályában ma már mintegy ezer fiatal és kevésbé fiatal sportol, és ezt azzal segítjük elő, hogy az állami finanszírozás összegének egy százalékát, körülbelül tizenötmillió forintot; fordítjuk erre a célra. A közbiztonság javítása érdekében, a rendőrőrsnek gépkocsit vásárolt az önkormányzat, e mellett, a testület hozzájárul az őrs fenntartásához, rezsiköltségeihez. Ugyanígy támogatjuk a polgárőrség munkáját is, és rendszeres, évi támogatást nyújtunk az egyházaknak, a civil szervezeteknek; alapítványoknak. Évente mintegy négy-ötmillió forintot különítünk el ezekre a célokra a költségvetésből.

Alapérték a folyamatosság

- Sikeres, eredményes négy évet tudhatunk magunk mögött, és mint már említettem, ez nagymértékben köszönhető annak, hogy a képviselőtestület nem vált pártok harcának színterévé, hogy a városatyákat nem politikai hovatartozásuk, hanem a Göd érdekeit vezérelték. Stabil volt gazdálkodásunk, gyarapodott az önkormányzat vagyona, és gyarapodott maga a város is. Négy évvel ezelőtt Gödöt körülbelül az ezredik helyre sorolták a háromezer kétszáz önkormányzat közül, most, a különböző mutatók alapján, a település benne van az első ötvenben. Én kilencvennyolcban azzal a szlogennel indultam, hogy: "Ha Göd élén, Göd az élen". Úgy gondolom, ezt sikerült is megvalósítanom, mint ahogy a ciklusprogram is szinte teljes egészében megvalósult. Azt hiszem, mindezek után megalapozott az új szlogen: "Ha újra az élen, Gödön nyugodtan élhet". A folyamatosságot, folytonosságot alapértéknek tartom, de hasonló alapértéknek vélem a függetlenséget is. Az eddig elért eredmények alapján pedig úgy gondolom, hogy a következő ciklusban folyamatosság megtartása mellett, továbbra is a stabil és kiszámítható gazdálkodás az egyik alappillér erre építve pedig a nyugodt élet biztosítása, amelyhez természetesen egy javuló életminőség társul. Vallom, meg kell tartani természetközeli állapotban a települést; amelynek vezetésében a demokráciának, toleranciának, nyitottságnak kell érvényesülnie, a teljes nyilvánosság mellélt. A következő négy év feladatairól a szükségesnek tartott változásokról is szeretnék szólni, természetesen a teljesség igénye nélkül.

Gazdálkodás, testület, hivatal

- A stabil és kiszámítható gazdálkodás mellett nemcsak működőképességünket, hanem fizetőképességünket is meg fogjuk őrizni; de célom az, hogy az önkormányzat vagyonát tovább gyarapítsuk: Az intézményeknél nullbázisú költségvetés készítését tartom szükségesnek, vagyis, a kötelező feladatokhoz kössék költségvetésüket. Mivel az ipari tevékenységből származó adó lehetővé teszi, ötven százalékkal csökkenthető a családi házak adója. Szeretném, ha már az első testületi ülésen döntés születne arról, hogy az ötszázezer forint feletti felújítások és beruházások esetében csak akkor kaphassa meg a munkát külső vállalkozó, ha Gödön nincs erre jelentkező. A testületi munkában változást tartok szükségesnek. Csökkenteni szeretném a bizottságok számát, helyette egy tanácsadó testület felállítását tervezem. További változás lenne, hogy a képviselők negyedévente kötelesek beszámolni a testületnek körzetükben végzett munkájukról, és ugyanígy beszámolási kötelezettséggel tartozna a jegyző és minden intézményvezető is. Őket félévente hallgatná meg a testület. Alpolgármesterként, majd polgármesterként szerzett nyolc éves tapasztalatom alapján, a polgármesteri hivatal működésében is szükségesnek tartom a változásokat. A legfontosabb lenne a hatósági és a gazdálkodói, településfenntartói feladatok szétválasztása. Ez utóbbi magában foglalná az ingatlanhasznosítással, beruházásokkal, telepítésekkel kapcsolatos tennivalókat, a pályázatok készítését, a településfejlesztést érintő beruházások műszaki ellenőrzését. Így egy kézben lennének ezek a feladatok, gazdája lenne a településnek.

Előkészületek az új városközpont megépítésére

- Az eredményék kellő alapot adnak ahhoz, hogy újabb nagy lépéseket tegyünk. Gondolnunk kell a jövőre, és el kell kezdeni a leendő városközpont tervezését, amelynek helye a strandhoz közeli térületen lesz. Ezt a tervet kiemelten kezeljük, mert helyet kell biztosítani az épületüket már kinőtt intézményeknek, és létre kell hozni azokat amelyek ma még hiányoznak. Elképzeléseink szerint helyet kapna ott iskola óvoda bölcsőde, orvosi rendelő, mentőállomás, tűzoltóság, rendőrség. A tervezés és az előkészítés körülbelül egy évet igényel a teljes kiépítésre hat-nyolc évre van szükség. Úgy gondolom, hogy a beruházás fedezetét egyrészt az önkormányzat bővülő lehetőségei biztosítják, e mellett pályázatokat kívánunk benyújtani, és be akarjuk vonni a vállalkozói tőkét is. Természetesen, ehhez megfelelő úthálózatot is ki kell építeni, egyébként is szükséges az útkorszerűsítés. A következő négy évben körülbelül tíz kilométer hosszú úthálózat kiépítésének látom realitását, amelyet meg kell előznie a csatornázottság teljessé válásának. Az ígéretek szerint, tavasszal már megkezdődik a Gödöt Csomóddal összekötő út megépítése. Terveink között szerepel az újtelepi utak korszerűsítése is, amelyre a Samsung-gyár által fizetett adó teremt lehetőséget. Ugyanis a tévhitekkel ellentétben, az újonnan betelepült cég fizet adót, csupán az iparűzési adó tekintetében nyújtottunk kedvezményt számára.

Terület a kisvállalkozóknak; hely a fiataloknak

- Újra önkormányzati kezelésbe kerül a Belügyminisztérium gödi üdülője, amelyet meg akarunk nyitni a lakosság számára. De a több mint két hektáros Duna-parti terület sok mindenre lehetőséget ad: közösségi ház mellett, szálláshelyeket is szeretnénk kialakítani helyet biztosítani különböző tanfolyamok, rendezvények tartásához. Oda tervezzük a szolgálati lakásokat fiatal rendőrök számára, hogy ezzel is segítsük a városi rendőrség létrehozását. Újdonság lenne egy kisvállalkozói terület kialakítása a Nemeskéri út mellett, amely egyúttal azt a fontos célt is szolgálná, hogy a lakókörnyezetekben lehetőleg ne legyenek olyan vállalkozások, amelyek zavarják a lakosságot. Áttelepítésüket az önkormányzat támogatná. Egy több funkciós épületet is tervezünk a városon kívül, az új kettes út Csomád felőli oldalán, amely vállalkozói alapon készülne, és elsősorban a fiatalok szórakozását szolgálná. Készülünk a strandfejlesztésre is, és a támogatás elnyerésére ismét pályázatot nyújtunk be, közben tervezzük az ásványvíz palackozó megépítését is. Ez ugyanis, akár hatvan-nyolcvanmillió forint bevételt jelenthetne évente az önkormányzatnak. A közeli tervek között szerepel az alsó- és felső gödi sportpályák rendbetétele, e mellett pedig a sportegyesületnek nyújtott támogatás másfél százalékra való emelése, az idei egy százalékról. Az egyházak támogatását is növelni akarjuk, mégpedig az eddigieknek a kétszeresére. Nem fontosság sorrendet jelent, hogy csak most említsem a szociálpolitikai céljainkat, amelyek között szerepel szociális bérlakások építése is. És szerepel az is, hogy csak a törvényben előírt támogatásokat biztosítsuk, viszont a segélyezésből kiesőket folyamatosan fogjuk alkalmazni, és hozzáteszem, folyamatosan fogjuk ellenőrizni is a munkájukat. Nem beszéltem a környezetvédelemről, amely pedig programom fontos része: el akarom indítani az e témájú rendeletek teljes körű felülvizsgálatát, sűríteni a nyári szemétszállítást; és elismerni a közterületét gondozó lakosok erőfeszítéséit azzal, hogy vízdíjuk húsz százalékát az önkormányzat átvállalja.

A gödiek pártján

- Ahhoz, hogy terveink sikerüljenek, állandó kapcsolatot kell tartanunk a lakósággal, a gödiekkel. Ezt szolgálja a Gödi Körkép, és ezt fogja bővíteni a kábeltévé teljes körűvé válása.

Természetesen, távolabbra is kell tekintenünk, együtt kell működnünk térségünkkel, a regionális társulatokkal, hiszen az uniós csatlakozás elengedhetetlenné teszi az összefogást, például, közös pályázatok készítését. Továbbra is fontosnak tartjuk külkapcsolatainkat, elsősorban a határon túli magyar településekkel, a Hegyközcsatárral és Jánosival kialakult kapcsolat szorosabbra fűzését. Az eredmények; és ezt nem győzöm hangsúlyozni, a testület Gödpártiságának köszönhetőek. A tervek, feladatokat is erre épülnek, éppen ezért úgy gondolom, hogy a politikai párthoz tartozás nehezíti, hogy valaki csak a település érdekeit vegye figyelembe. Számomra függetlenségem tette lehetővé, hogy kizárólag Göd érdekében cselekedjek, és mint négy évvel ezelőtt, számomra most is csak egy párt létezik: a gödiek pártja.

Én az ő pártjukon állok.

SZEGEDI SÁNDOR
polgármester, polgármester jelölt